بازاریابی و تبلیغات

این راهکارها به مشاور املاک کمک می‌کند تا مشتریان سابق خود را از دست ندهند

۱۶ مرداد ۱۴۰۰ مطالعه: ۶ دقیقه

مشتریان مشاور املاک

 

هر مشاور املاک باید به عنوان یک برنامه تجاری سالانه برای خود اهدافی را تعیین کند که این اهداف شامل اهداف ارتباط گرفتن مجدد با مشتریان گذشته نیز می‌شود. کارشناسان ملکی معتقدند بهترین مشاوران املاک آن دسته هستند که با مشتریان قبلی خود به صورت مستمر و مداوم روابط خود را حفظ می‌کنند.

در این زمینه بهترین کار داشتن یک برنامه مدیریت ارتباط با مشتریان یا CRM  است که به پیگیری مشتریان سابق کمک کرده  و یادآوری‌هایی را نیز برای تماس با آنها در سالگردها و تاریخ‌های مهم انجام می‌دهد.

یک قانون طلایی در مدیریت ارتباط با مشتریان به خصوص مشتریان وفادار آن است که زمانی باید با آن‌ها در ارتباط باشید که موضوع ارزشمندی را برای ارائه و پیگیری داشته باشید.

اگر این ارتباط مجدد با مشتریان، آزار دهنده باشد احتمال مراجعه مجدد آن‌ها و جذب مشتریان جدید از طریق آن‌ها بسیار کم خواهد شد.

 

 

 

مشاور املاک مشتریان خود را از تغییرات بازار مسکن آگاه کند

در استراتژی اول شما باید به این نکته آگاه باشید که زمانی که بازار شرایط عالی پیدا کرد یا در حال تغییرات عمده‌ای بود باید مشتریان سابق خود را از آن آگاه سازید؛ در غیر این صورت موضوعی که ارزش آگاهی رسانی داشته باشد را باید پیدا کنید.

در واقع این موضوع برای شروع یک مکالمه بسیار گزینه خوبی خواهد بود و به مشتریان شما نشان خواهد داد که مشاور آن‌ها یک فرد متخصص در حوزه املاک و مستغلات به خصوص در آن منطقه خاص است.

خانه‌های مشابه آن‌چه دوست دارند با آنها به اشتراک بگذارید

احتمالا از علائق مشتریان خود آگاهی داشته باشید، برای مثال مشتریان شما به سکونت در منطقه‌ای خاص علاقه دارند یا در ارتباط با فروش در محله مشخصی از شما سوال می‌پرسند، شما می‌توانید از این سرنخ برای پیگیری قیمت فروش یا اطلاع رسانی مربوط به آن خانه یا محدوده مشخص با آن‌ها ارتباط مجدد برقرار کنید.

برای بازسازی و تعمیرات منزل به آن‌ها مشاوره دهید و پیمانکار معرفی کنید

گاهی اوقات بسیاری از افرادی که از شما برای خرید یا فروش خانه کمک گرفته‌اند، برای بازسازی و انجام تعمیرات منزل‌شان هم به شما مراجعه می‌کنند. در این زمینه بهتر است بهترین گزینه و پیمانکار و معمار مورد تایید خود را به آن‌ها ارجاع دهید. زیرا در این زمینه بررسی‌ها نشان داده است که ۷۳ درصد از فروشندگان مسکن حداقل یک بار پیش از فروش کار بازسازی و تعمیرات را انجام داده‌اند.

 

از بازگشت و مراجعه آن‌ها به گرمی استقبال کنید

برای آن‌که تبدیل به یک مشاور املاک موفق شوید، همواره باید راهی برای برقراری ارتباط با مشتریان خود پیدا کنید. برای مثال می‌توانید از ارسال پیغام یا ایمیل استفاده کرده و یا در هنگام مراجعه مجدد آن‌ها با ابراز قدردانی نشان دهید که تا چه میزان به آن‌ها اهمیت می‌دهید.

یک سیستم پیگیری مشتریان املاک و مستغلات برای خود ترتیب دهید

پیگیری مشتریان از روش‌های متعددی امکان پذیر است، استراتژی دیگری که در این زمینه وجود دارد، استقبال از موفقیت آن‌ها و خانواده مشتریان شما است.

برای مثال زمانی که متوجه شدید فرزند مشتری شما از دانشگاه فارغ التحصیل شده یا به یک موفقیت و مرحله مهمی رسیده است؛ می‌توانید با استفاده از پست یک هدیه یا سبد گل ارسال کنید. استفاده از ابزار CRM  یا مدیریت ارتباط با مشتریان می‌تواند این کار را برای شما به راحتی انجام دهد.

برای مشتریان خود یک پلن تحلیل بازار ارسال کنید

ارسال برنامه‌های تحلیل بازار برای مشتریان درواقع بخشی از فرایند بازاریابی است که شما باید آن را در تقویم خود برای ارسال یک یا دو بار در سال یادداشت کنید.

شما باید اطمینان حاصل کنید که مشتریان شما آن‌طور که  بر اساس ارزیابی بازار صحیح است، خرید و فروش می‌کنند. این یکی از خلاقانه‌ترین ایده‌های بازاریابی در حوزه املاک و مستغلات است که به مشتریان شما کمک می‌کند در صورتی که قصد خرید یا فروش را دارند، به شما مراجعه کنند و شما در ذهن آن‌ها پایدار باقی می‌مانید.

مشاور املاک برای مشتریان وفادار خود ایمیل و نامه پستی ارسال کند

استفاده از استراتژی ایمیل و نامه‌های پستی کمک می‌کند تا تخصص و تجربه یک مشاور و نماینده املاک خبره بیشتر به مشتریانش نشان داده و یادآوری شود.

در این نامه‌ها و ایمیل‌ها شما می‌توانید به معرفی اطلاعات جدید منطقه یا خانه‌هایی که تازه برای فروش معرفی شده‌اند بپردازید و خانه‌های تازه به فروش رفته را معرفی کنید. این کار کمک می‌کند تا مشتریان شما از اطلاعات جدید بازار محلی بی‌خبر نمانند.

 

 

برای برند خود یک خبرنامه املاک و مستغلات مخصوص داشته باشید

استفاده از استراتژی خبرنامه املاک و مستغلات یک راه آسان و کم هزینه برای برقراری ارتباط مجدد با مشتریان سابق است که کمک می‌کند آن‌ها شما را همیشه در خاطرشان داشته باشند.

دو نکته مهمی که در هنگام استفاده از خبرنامه املاک و مستغلات باید مدنظر قرار دهید، تعداد دفعات ارسال خبرنامه و محتوای آن است. دفعات ارسال خبرنامه باید حداقل یک بار در هر سه ماه از سال باشد و در حالت ایده آل نیز شما باید هر شش هفته یک خبرنامه برای مشتریان خود ارسال کنید.

اگر شما بتوانید همواره یک محتوای باکیفیت به مخاطبان خود ارائه دهید، در این صورت مشتریان شما از دیدن و خواندن خبرنامه‌ها بسیار استقبال خواهند کرد و حتی برای رسیدن آن انتظار خواهند کشید.

در تولید محتوای خبرنامه به روز رسانی بازار املاک و مستغلات کلی و اطلاعات محلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. موضوعات زیر نیز می‌توانند به جذابیت بیشتر محتوای شما در خبرنامه کمک کنند:

 • فرصت‌های جدید خرید و فروش
 • تغییرات و اخبار مرتبط با مراکز آموزشی مانند مدارس
 • رویدادهای کلی جامعه و محله
 • برای بازدیدهای حضوری یک اشانتیون و هدیه در نظر بگیرید

نحوه ارتباط شما با مشتریانتان بسیار حائز اهمیت است. هدیه دادن یک روش بسیار عالی برای بهبود روابط شما با مراجعانتان است. برای این کار استفاده از مراجعه حضوری نیز گزینه بسیار خوبی است و شما در این زمینه می‌توانید از یک هدیه کوچک برای آن‌ها استفاده کنید و این موضوع به آن‌ها نشان خواهد داد که شما همچنان به آن‌ها اهمیت می‌دهید.

 

 

 

موثرترین راه برای ارتباط برقرار کردن مشاور املاک با مشتریان را شناسایی کنید

همیشه باید این مورد را به یاد داشته باشید که بخش بزرگی از مشتریان شما پس از انجام معامله خرید یا فروش خانه، به راحتی به زندگی سابق خود بازمی‌گردند و در این زمینه نباید ناامید شوید. بنابراین اگر آن‌ها پذیرای تلاش و استقبال شما نیستد، بهتر است آن‌ها را از لیست ارتباط مجدد خود خط بزنید زیرا این یک موضوع شخصی نیست و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که فرد یا افرادی مزاحم آن‌ها نشوند.

با همه این تفاصیل کلید موفقیت در زمینه املاک و مستغلات را باید در یک کتاب با شیوه‌های بازاریابی جستجو کرد که در این میان ارتباط کامل و مداوم با مشتریان سابق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا برای مراجعات بعدی نیاز است که شما در ذهن و خاطر مشتریان خود باقی بمانید و مطمئن باشید که این ارتباطات و حفظ آن‌ها دارای ارزش افزوده‌ای هستند.

برای همین منظور پیش از تماس با مشتریان پیشین خود، ابتدا از خودتان سوال کنید که آیا برقراری این ارتباط و تعامل مفید است؟ اگر پاسخ شما مثبت است ادامه دهید و اگر پاسخ منفی است، ادامه ندهید.

ما به شما استفاده از برنامه CRM  یا همان مدیریت ارتباط با مشتریان را پیشنهاد می‌کنیم تا بتوانید روابط خود را با آن‌ها حفظ کرده و ثبات بخشید. این کار بهترین راه برای انجام یادآوری‌ها است و به پیگیری مشتریان شما کمک قابل توجهی می‌کند.

 

 

 

جمع بندی

 • مشتریان خود را از تغییرات بازار مسکن آگاه سازید.
 • خانه‌های مشابه آن‌چه دوست دارند با آن‌ها به اشتراک بگذارید.
 • برای بازسازی و تعمیرات منزل به آن‌ها مشاوره دهید و پیمانکار معرفی کنید.
 • از بازگشت و مراجعه آن‌ها به گرمی استقبال کنید.
 • یک سیستم پیگیری مشتریان املاک و مستغلات برای خود ترتیب دهید.
 • برای خود یک حساب مدیریت مشتریان ترتیب دهید.
 • برای خودتان و مشتریان وفادار خود کارت‌های پستی ارسال کنید.
 • برای برند خود یک خبرنامه املاک و مستغلات مخصوص داشته باشید.
 • برای بازدیدهای حضوری یک اشانتیون و هدیه در نظر بگیرید.
 • موثرترین راه برای ارتباط برقرار کردن با هر مشتری را شناسایی کنید.
ویدئوهایی که به تعامل بهتر مشاوران املاک و مشتریان کمک می‌کند
فهرست